« Travanj 2024 »

Hana Dugandžić pobjednica je literarnog natječaja "Perom o Neretvi"

Krajem mjeseca travnja, a povodom Dana knjige i Dana planeta Zemlje, proglašenjem pobjednika i pohvaljenih završen je literarni natječaj Perom o Neretvi. Riječ je o natječaju kojeg je organizirala Matica hrvatska Metković u suradnji s Osnovnom školom don Mihovila Pavlinovića iz Metkovića.  Tema natječaja bio je naš kraj i život uz rijeku Neretvu. Želja organizatora bila je učenike više povezati s rijekom i zavičajem te ih potaknuti  da pišu o rijeci i svom djetinjstvu uz nju. Natječaj je bio namijenjen učenicima osnovne škole i na njemu su sudjelovali učenici iz svih osnovnih škola u dolini Neretve. Našu su školu na ovom natječaju predstavljale dvije osmašice Hana Dugandžić s pjesmom Pjesma o starcu i rijeci i Lana Mihaljević s tekstom Stara lađa.

Na natječaj je pristiglo 45 radova, a s ponosom objavljujemo da je najboljim radom proglašena Pjesma o starcu i rijeci naše učenice Hane Dugandžić (VIII. razred). Naša je Hana tako osvojila prvu nagradu, a mentorica Hani je učiteljica hrvatskoga jezika Ivana Milić.

20. travnja u prostorijama OŠ don Mihovila Pavlinovića upriličena je svečana dodjela nagrada i priznanja najboljim učenicima, mentorima i školama sudionicama natječaja. Naša Hana i njezina mentorica nažalost zbog ranije preuzetih obveza i odlaska u HNK u Splitu, nisu mogle biti na dodjeli nagrade.

Čestitamo učenici Hani Dugandžić i želimo da ovo bude tek početak njene literarne budućnosti, a u Hanine spisateljske sposobnosti uvjerite se i sami čitanjem pjesme.

Pjesma o starcu i rijeci

U tuđini, na spomen rodnog kraja, iskrade se osmijeh s usana.

Uvuče se u starčeve misli nostalgija, uvuče se Neretva.

S modrim očima,

s naboranim rukama,

s mojim snovima u tvojim njedrima

čekaš li na mene, rijeko moja ljubljena?

Čuješ li me?

Čuješ li me,

o, daleka družice moja?

Prepoznaješ li staroga prijatelja svoga?

Daljinama udaljen

ja još uvijek mislim na tebe.

Pomiluj me

da moje tijelo prožme već davno izgubljeno zadovoljstvo.

Dopusti mi

da se posljednji put izgubim u tvojim dubinama.

Kad zraka života u meni nestane,

da ja i ti postanemo jedno.

Ja i ti, moja Neretvo.

objavio: Administrator   datum: 1. 5. 2018.