« Ožujak 2024 »

Projekt OPERA II u našoj školi

Učenici osmih razreda naše škole sudjelovali su 9. i 10. listopada 2020. godine u realizaciji projektne aktivnosti radionica o poduzetništvu (START UP WEEKEND) i STEM radionice (STEM WEEKEND) u okviru projekta OPERA II - RAZVOJ I PROMOCIJA PARTNERSKOG VIJEĆA ZA TRŽIŠTE RADA I RAZVOJ LJUDSKIH POTENCIJALA DUBROVAČKO-NERETVANSKE ŽUPANIJE.

Na radionici pod nazivom START UP WEEKEND sudjelovalo je 14 učenika 8.A razreda koji su upoznati s osnovnim pojmovima poduzetništva.

Učenici su nakon odslušanog predavanja radili u timovima te su imali zadatak osmisliti poslovni plan.

Drugi dan radionice radili su prezentacije o poduzetničkoj ideji te su prikazali realizaciju iste. Nakon održanih prezentacija i diskusija naši vrijedni suci su vrednovali poslovne ideje te komunikacijske i prezentacijske vještine timova, a učenicima su dodijeljena uvjerenja za osvojeno prvo, drugo i treće mjesto.

Sadržaj radionice potiče naše osnovnoškolce da u najranijoj dobi poduzetnički razmišljaju, te nauče što je potrebno da bi svoju ideju, odnosno proizvod ili uslugu, prodali kupcu.

U radu STEM radionice sudjelovalo je 5 učenika 8.B razreda koji su pokazali interes prema programiranju u Pythonu. Učenici su upoznali više različitih STEM područja: elektrotehniku, elektroniku i računarstvo. Naši učenici uspješno su oblikovali jednostavan program u programskom jeziku Python i u Arduino IDE razvojnom okruženju te napravili razne DIY projekte s različitih senzora koristeći Arduino razvojnu pločicu.

Projekt je održan uz poštivanje svih epidemioloških mjera.

Održavanje ovog nama vrlo značajnog projekta popratila je i LIBERTAS TELEVIZIJA.

Našim dragim učenicima čestitamo na sudjelovanju i osvojenim mjestima te se zahvaljujemo njima i njihovim roditeljima koji su ih pustili  da u školi provedu vikend.

Zahvaljujemo mentoricama gđi Ivoni Milić Beran,doc.dr.sc. (Pomorski odjel, Sveučilište u Dubrovniku), gđi Katarini Krile (Hrvatski zavod za zapošljavanje-Područni ured Dubrovnik) te mentorima Tomi Sjekavici, mag.ing.comp. i Ivanu Grbavcu, dipl.ing. (Odjel za elektrotehniku i računarstvo, Sveučilište u Dubrovniku).

Veliko hvala i našim učiteljima i sucima: Anti Čubraniću i Marini Oršulić, te pedagoginji Moniki Butigan na sudjelovanju i pomoći oko održavanja ovog projekta.

Posebna zahvalnost ide koordinatorici projektnih aktivnosti za Sveučilište u Dubrovniku gđi prof.dr.sc. Ivoni Vrdoljak Raguž (Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju), te se radujemo budućoj suradnji!

Ravnateljica OŠ „Opuzen“, Valentina Peršin Čubranić

objavio: Administrator   datum: 21. 10. 2020.