« Travanj 2024 »

PROJEKT GEOTERMALNOG GRIJANJA

Jeste li znali

- da svakih pola sata naše Sunce emitira na Zemlju količinu energije dovoljnu za pokrivanje ukupnih svjetskih godišnjih potreba za energijom i

- da će OŠ "Opuzen" biti prva škola s geotermalnim grijanjem u Republici Hrvatskoj?

Osnovna škola Opuzen i Regionalna razvojna agencija DUNEA d.o.o. upravo su u realizaciji projekta LEGEND (Low Entalpy Geothermal Energy Demonstration cases for Energy Efficient building in Adriatic area), koji se provodi i financira kroz program IPA Jadranska prekogranična suradnja.

Cilj ovog projekta je skrenuti pozornost na geotermalnu energiju kao jedan od najvažnijih i najekonomičnijih izvora obnovljive energije, koji ima potencijal da doprinese smanjenju globalnog zagrijavanja i emisije stakleničkih plinova, kako bi se rasprostranila upotreba obnovljivih izvora energije umjesto uporabe fosilnih goriva.

Imajući u vidu da naša škola za grijanje unutrašnjeg prostora od  3000 m2 godišnje troši cca 25 000 litara lož ulja, što predstavlja iznimno financijsko opterećenje, ušli smo u projekt prenamjene termotehničkog sustava grijanja s loživim uljem na obnovljivi izvor energije-dizalicu topline s tlom kao izvorom topline.

Kao vanjski dio instalacije zemljinog izmjenjivača topline ugradili smo 13 geotermalnih košara koje koriste energiju pohranjenu u tlu, što omogućuje smanjenje troškova i do 70% na godišnjoj razini.

Za ovaj tip energije često se kaže da je bez plamena, bez dimnjaka, bez mirisa, bez buke, udobna i sigurna za korištenje s nultim utjecajem na okoliš, a uz to i besplatna jer koristi prirodnu zemljinu toplinu kao obnovljivi izvor energije.

Energetske košare projektirane su za iskorištavanje energije tla između dubine od 1,5  do 4,5 metra, a sama instalacija sastoji se od građevinskog iskopa zemlje i ugradnje, te zatrpavanja iskopanim materijalom. Zatrpavanje se obavlja uz dolijevanje vode kako bi se materijal usitnio i bolje prionuo uz polietilenske cijevi.

Svaka energetska košara dolazi s dodatnom duljinom PE cijevi kako bi se olakšalo njihovo međusobno spajanje. MAXI košare direktno se spajaju na sabirnicu koja se postavlja na 1 metar dubine.

Izlazne kolektorske cijevi iz sabirnice direktno se dovode do strojarnice i spajaju na dizalicu topline. Osim dizalica topline, za vršna opterećenja predviđeno je zagrijavanje tople vode pomoću postojećeg kotla na lož ulje. Dizalica topline će pokrivati potrebu za toplinskom energijom do vanjske temperature od 3°C.

Pri nižim temperaturama osim dizalice topline koristit će se i postojeći kotao koji će preko pločastog izmjenjivača dogrijavati toplu vodu na potrebnu temperaturu.

Ovim tipom grijanja nismo uspjeli obuhvatiti cijelu školu zbog njene veličine. Stoga će škola funkcionirati na bivalentnom sustavu grijanja. Sjeverni dio škole, koji je izložen nižim termičkim utjecajima grijat će se na geotermalnu energiju, a južni na postojeću s lož uljem.

Veliki dobitak za školu je napravljena tehnička dokumentacija, koja je  uz sređene vlasničke papire i uknjižbu škole temelj za kvalitetnu implementaciju ovog projekta i svih budućih  projekata i investicija u Osnovnu školu Opuzen.

Značajno je napomenuti da je sustav geotermalnih dizalica topline potpuno kompatibilan u korištenju s ostalim obnovljivim izvorima energije. Tu prvenstveno mislimo na solarnu energiju jer naše podneblje i Osnovna škola Opuzen imaju idealne uvjete i za tu vrstu energije, što otvara prostor za buduće projekte i investicije.

Prva faza projekta na vanjskoj jedinici (ugradnja geotermalnih košara) je realizirana, dok nas tijekom kolovoza očekuje rad na unutarnjoj jedinici i na realizaciji strojarskih i elektrotehničkih instalacija.

Cijeli projekt će biti realiziran do početka nove školske godine.

Zlatko Sušan, prof.

objavio: Administrator   datum: 21. 7. 2014.